PROGRAM ZANOCUJ W LESIE W NADLEŚNICTWIE CELESTYNÓW

Pod koniec 2019 roku Nadleśnictwo Celestynów przyłączyło się do programu pilotażowego do uprawiania aktywności bushcraft i survival. W trakcie trwania pilotażu gościliśmy ponad 200 osób (dane na podstawie przysłanych zgłoszeń). Program pilotażowy cieszył się zainteresowaniem, co zaowocowało powstaniem projektu „Zanocuj w lesie”.

Nadleśnictwo Celestynów wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni prawie 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Mapa obszaru programu „Zanocuj w lesie” na terenie Nadleśnictwa Celestynów:

 

Lokalizacja obszaru programu „Zanocuj w lesie” widoczna jest również na mapie

Banku Danych o Lasach pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji mBDL (android) lub apilkacji mBDL (iPhone), z menu podręcznego wybierz: mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony).

2. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ (przed  wyjściem do lasu, sprawdź czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem).

3. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu.

4. Informacjami dotyczącymi prowadzenia prac z zakresu gospodarki w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie". Możesz je znaleźć na stornie: https://celestynow.warszawa.lasy.gov.pl/prace-z-zakresu-pozyskania-drewna. Na takich powierzchniach obowiązuje zakaz wstępu!

5. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób, musisz wysłać zgłoszenie i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres: celestynow@warszawa.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu, zawierające informacje wskazane w pkt 5 Regulaminu korzystania z obszaru. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Nadleśnictwo Celestynów jest jednym z 46 nadleśnictw, na terenie których od 2021 roku prowadzony będzie program pilotażowy dopuszczenia używania kuchenek gazowych na terenie programu „Zanocuj w lesie”.

Drodzy użytkownicy lasu!

Zachęcamy Was do wypełniania anonimowej ankiety, przeznaczonej dla wszyskich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasu.

Link do ankiety dla użytkowników lasu: http://personal.ewaluacja.eu/

Ankieta będzie dostępna do 29.04.2022 roku.

Zapraszamy do obejrzenia podcastu "Między drzewami" pt. "Sztuka zaradności" o surwiwalu i bushcrafcie.