Aktualności Aktualności

„Słoneczna rosa” w rozkwicie

Jedną z botanicznych osobliwości celestynowskiej przyrody jest rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia), którą można zobaczyć na tutejszych torfowiskach.

Nazwa drosera wywodzi się z języka greckiego - słowo drósos oznacza rosę, a droserós - zwilżony rosą. Określenie to odnosi się do lśniących kropel wydzialanych przez gruczołowe włoski z górnej powierzchni liści rosiczki, które przypominają poranną rosę. Stosowano również inne określenie tej rośliny - „ros solis”, co po grecku oznacza słoneczną rosę.

Czerwonawe liście rosiczki pokryte kroplami cieczy skutecznie zwabiają owady. Zanęcona ofiara siadając na liściu, grzęźnie w lepkim płynie, a swoimi ruchami pobudza roślinę, która zaczyna powoli zwijać włoski i tworzyć pułapkę. Gruczoły rośliny wydzielają kwas mrówkowy, a następnie enzymy proteolityczne, dzięki czemu ofiara jest trawiona, a substancje odżywcze są wchłaniane przez rosiczkę. Po wszystkim liść otwiera się, a wiatr zdmuchuje resztki owada.

Lato to dobry czas na obserwacje rosiczek. W lipcu i sierpniu rośliny te zakwitają - niepozorne białe kwiaty rozwijają się na długiej łodyżce i górują ponad błyszczącymi liśćmi. Warto odwiedzić Goździkowe Bagno i podczas spaceru po drewnianej kładce przyjrzeć się im z bliska.

 

Tekst i zdjęcia: Róża Brytan