Położenie Położenie

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
 
Co roku Nadleśnictwo Celestynów odnawia ok. 60 ha lasu. W większości są to odnowienia sztuczne, czyli takie, kiedy na odnawianej powierzchni leśnicy sadzą sadzonki wyhodowane na szkółkach leśnych. Odnowienia naturalne występują rzadko, gdyż gleby na naszym terenie są słabe i zawierają mało związków pokarmowych, dlatego nasze drzewostany mają niewielką szansę na wytworzenie własnego potomstwa o odpowiedniej jakości. Pomimo tych problemów w południowej części nadleśnictwa od kilku lat prowadzimy z sukcesami próby odnowień naturalnych  na zrębach borowych. W ciągu najbliższych kilku lat corocznie kilka hektarów odnowień stanowić będą naturalne uprawy sosnowe. 
 

Położenie celestynowskich lasów w sąsiedztwie wielkiego miasta sprawia, że trudniejsze są tutaj wszelkie prace zalesieniowe i pielęgnacyjne. Szkodnictwo takie jak kradzieże sadzonek, a czasami ich bezmyślne niszczenie, sprawia, że co roku musimy wykonywać powtórne sadzenie w ramach poprawek na powierzchni ok. 8 ha. Każdego roku wykaszamy chwasty na uprawach na powierzchni ok. 60-90 ha, w ramach zabiegu tzw. pielęgnacji gleby. Późniejsze zbiegi hodowlane czyli cięcia pielęgnacyjne wykonywane są regularnie z odstępem co kilka lat. W zależności od wieku drzewostanu w którym przeprowadza się zabieg, wykonuje się kolejno czyszczenia wczesne, czyszczenia późne, a następnie trzebieże wczesne i późne. Każdy zabieg polega na stopniowym przerzedzeniu drzewostanu, usuwając drzewa najsłabsze, najcieńsze, a wzmacniając tym samym drzewa o lepszej jakości. Kiedy drzewostan osiąga wiek rębny, czyli kiedy surowiec osiąga swoje najlepsze możliwości techniczne, stosuje się tzw. rębnie tj. cięcia mające na celu usunięcie drzewostanu. Na powstałej wolnej przestrzeni, w ciągu kilku następnych lat sadzi się nowy las i w ten sposób cykl się powtarza.

Drzewostany o najlepszej jakości są zarejestrowane w Biurze Nasiennictwa Leśnego – stanowią bowiem cenną bazę do pozyskania nasion do produkcji sadzonek.

Obecnie Nadleśnictwo Celestynów posiada:

  • ok. 130 ha  GDN (Gospodarcze Drzewostany Nasienne to wybrane drzewostany właściwego pochodzenia o dobrej jakości) 126 ha sosnowych, 4 ha olszowych

  • ok. 18 ha WDN (Wyłączone Drzewostany Nasienne to wybrane drzewostany o wysokiej jakości, chronione i zagospodarowane w celu zbioru nasion) 14 ha sosnowych, 4 ha olszowych

  • ok. 9 ha Drzewostanów Zachowawczych sosnowych (drzewostany miejscowego pochodzenia o dobrej jakości).

  • ok. 84,5 ha upraw pochodnych czyli uprawy powstałe z nasion pozyskanych w włączonych drzewostanach nasiennych

  • ok 5,5 ha upraw zachowawczych powstałych z nasion z Drzewostanu Zachowawczego

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sadzimy las

Sadzimy las

Wiosna to piękna pora roku, ale jednocześnie okres intensywnej pracy leśników. Zakłady usług leśnych pod nadzorem Służby Leśnej sadzą lasy na zrębach oraz gruntach przeznaczonych pod zalesienia.

W całym kraju na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe tej wiosny zostanie posadzone 500 milionów sztuk sadzonek drzew i krzewów, które z pewnością w przyszłości będą tworzyły dorodne drzewostany.
Na stronie Lasów Państwowych pod adresem: http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/tak-rodzi-sie-las można odnaleźć bardzo ciekawe informacje na temat wiosennych prac zalesieniowych i produkcji szkółkarskiej i bardzo obrazowo przedstawioną instrukcję prawidłowego wykonania sadzenia drzewek leśnych.
 
W Nadleśnictwie Celestynów jak co roku trwa już zaawansowana akcja odnowieniowa. W ramach wiosennych prac zostanie w sumie posadzonych prawie pół miliona sadzonek – ze względu na siedliska borowe – w głównej mierze sosny, ale także drzewa liściaste, takie jak dęby, brzozy, itp.
Na powierzchni siedemdziesięciu hektarów powstaną lasy, z których dzięki naszej pracy, będą korzystały następne pokolenia.
Na terenie Nadleśnictwa odnawiane są lasy nie tylko w sposób sztuczny (sadząc drzewka wychodowane na szkółkach), ale również inicjując naturalne odnowienie z samosiewów. Takich powierzchni łącznie mamy piętnaście hektarów.
 
W tym roku wzorem lat ubiegłych Nadleśnictwo Celestynów podejmuje również akcje sadzenia lasów we współpracy z przedsiębiorstwami oraz instytucjami, które po przez swój udział w akcjach zalesieniowych nie tylko zwiększają powierzchnię lasów w Polsce, ale również przeprowadzają edukację przyrodniczą swych pracowników.
 
W pierwszej połowie kwietnia, prawie cztery tysiące sadzonek sosny posadzili pracownicy Castoramy. Akcja została przeprowadzona w oddziale 219c w leśnictwie Torfy, na powierzchni zrębowej.
Czynności odnowieniowe odbyły się bardzo sprawnie pod czujnym okiem i we współpracy z leśnikami pracującymi w Nadleśnictwie Celestynów.
Wspólne sadzenie leśników i pracowników Castoramy, było okazją do wymiany poglądów oraz przeprowadzenia praktycznych zajęć z edukacji leśnej.
 
Po skończonej pracy w Centrum Edukacji Leśnej odbyła się jeszcze krótka konferencja, na której podsumowano zdobytą wiedzę oraz przedstawiono zagadnienia związane z prowadzeniem zrównoważonej gospodarki leśnej. Omówiono również zalety systemu certyfikacji leśnej do której stosuje się nie tylko Nadleśnictwo Celestynów ale także Firma Castorama, która sprzedaje również towary wykonane z drewna.