Aktualności Aktualności

Uczczono pamięć leśników – ofiar zbrodni katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji w Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Celestynów oddano hołd leśnikom i ich rodzinom pomordowanym na Wschodzie.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiono w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Wśród pomordowanych wiosną 1940 r. w Katyniu, Charkowie i Miednoje znalazło się 734 leśników. Jedną z ofiar był Adam Loret, pierwszy dyrektor Lasów Państwowych.

Kwiaty pod pomnikiem „Golgota leśników i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939 – 1948” złożyli: Edward Siarka - wiceminister klimatu i środowiska, Dariusz Olszewski – poseł na Sejm RP, Marek Roman – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Paweł Walo – wiceprezydent Otwocka oraz Artur Dawidziuk – nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć projekcję historyczną na temat martyrologii leśników polskich, a także zapoznać się z prezentacją przedstawiającą genezę miejsca pamięci "Golgota leśników polskich..." wraz z tematyczną wystawą fotograficzną.