Aktualności
2 lutego - Światowy Dzień Mokradeł
Co roku 2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Został on ustanowiony w ramach ogólnoświatowej kampanii, której zadaniem jest zwiększanie świadomości na temat terenów podmokłych.
Obchodzony jest od 1997 roku na świecie, w Polsce od 2022 roku. Tegoroczny temat to „Już czas na przywrócenie mokradeł”. Tegoroczny temat podkreśla potrzebę pilnej rekultywacji mokradeł.
Do ustanowienia tego dnia przyczyniła się podpisana 2 lutego 1971 roku „Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”, zwana od miejsca jej podpisania Konwencją Ramsarską. Celem tej konwencji jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł. Aby to osiągnąć potrzebne są działania na szczeblu lokalnym, krajowym, a także współpraca międzynarodowa.
Od 1970 roku ponad 35% mokradeł uległo degradacji lub całkowicie zanikło.
Czym są mokradła?
Mokradłami są obszary lądowe, które są stale lub okresowo nasycone lub zalane wodą. Śródlądowymi terenami podmokłymi są bagna, torfowiska, jeziora, rzeki, a także tereny zalewowe. Oprócz śródlądowych terenów podmokłych wyróżniamy nadbrzeżne tereny podmokłe, a także tereny podmokłe utworzone przez człowieka.
Dlaczego mokradła są tak ważne?
Celem Światowego Dnia Mokradeł jest zwiększenie świadomości publicznej na temat znaczenia mokradeł. Mokradła są przede wszystkim ostojami bioróżnorodności, miejscem życia wielu gatunków roślin i zwierząt, a także istotnym elementem w walce ze zmianami klimatu, powodziami i suszą. Pełnia tez bardzo ważna funkcję społeczną – filtrują i zaopatrują w wodę oraz magazynują węgiel.