Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie i odnawianie lasu w wydzieleniu 200-d w okolicy kancelarii Leśnictwa Otwock

Kiedy drzewa osiągają dojrzałość, ich wzrost na wysokość i grubość zwalnia, powoli zaczynają się starzeć i obumierać. Nadchodzi czas, by ich miejsce zajęło kolejne pokolenie. W odpowiednim wieku fragment lasu zostaje zagospodarowany, dając jednocześnie społeczeństwu pełnowartościowy surowiec - drewno, a na jego miejscu sadzi się młode drzewa. Przy wyborze sposobu odnowienia lasu leśnicy kierują się żyznością gleby (siedliskiem) oraz wykorzystują wiedzę o wymaganiach życiowych drzew. Odpowiednim dla tutejszego ubogiego siedliska gatunkiem jest sosna - drzewo o niskich wymaganiach co do podłoża, na którym rośnie. Jest też wybitnie światłożądne, dlatego w młodym wieku potrzebuje do wzrostu otwartej przestrzeni.

Przed rozpoczęciem prac w wydzieleniu 200-d wyznaczono 3 biogrupy - grupy drzew, które zostaną na tym terenie do naturalnej śmierci, a ich zadaniem będzie inicjowanie, a następnie przyspieszenie odtworzenia leśnej fauny i flory w odnowionym lesie. Pozostawiono także grupę młodych buków oraz 5 kęp - miejsc, w których młode sosny wyrosły naturalnie i staną się elementem przyszłego lasu (fot. 1.). Mając na względzie społeczne funkcje lasu i zachowanie różnorodności w leśnym krajobrazie, wybrano najładniejsze drzewa o ciekawym pokroju, które również pozostaną niewycięte (fot. 2.).

Fot.1 i 2. Młode sosny i jedno z drzew krajobrazowych, które pozostaną niewycięte (fot. M. Skarzyński)

Pierwszym etapem prac jest ścinka drzew na powierzchni 2,61 ha. Następnie, po przygotowaniu gleby, w 2026 r. zostaną posadzone młode drzewa - głównie sosny, a także brzozy i gatunki biocenotyczne (jarzęby), czyli takie, które wpływają pozytywnie na różnorodność biologiczną i zdrowotność lasu.

Nasze lasy to mozaika drzewostanów w różnym wieku (fot. 3., fot. 4). W czasie gdy w jednym miejscu drzewa są ścinane i zastępowane młodym pokoleniem, inne fragmenty lasu właśnie dojrzewają i nabierają walorów krajobrazowych oraz rekreacyjnych.

Fot. 3. Mozaika lasów w różnym wieku w Nadleśnictwie Celestynów (fot. D. Panek)

Fot. 4. Mozaika lasów w różnym wieku w Nadleśnictwie Celestynów (fot. R. Brytan)