Asset Publisher
Przebudowa lasu w wydzieleniu 128-a w okolicy Czarnego Stawu
W lasach Nadleśnictwa Celestynów dominuje sosna - gatunek o małych wymaganiach co do podłoża, na którym rośnie. W miejscach, gdzie siedlisko jest bardziej żyzne, leśnicy dokonują przebudowy lasu, zmieniając jego skład gatunkowy poprzez zwiększanie udziału drzew liściastych.
W wydzieleniu 128-a w pierwszym etapie prac są ścinane drzewa na 3 mniejszych fragmentach lasu tzw. "gniazdach" o powierzchni 0,31 ha, 0,42 ha i 0,43 ha. W ich miejsce w kolejnym roku zostaną posadzone dęby. Młode drzewa przez następne kilka lat będą pielęgnowane pod osłoną okalającego je lasu do osiągnięcia kilku metrów wysokości. W kolejnym etapie zostaną ścięte drzewa na powierzchni między gniazdami (z pominięciem strefy buforowej wokół bagna), a w ich miejsce posadzone będą głównie młode sosny. Podczas tej przebudowy lasu będzie usuwany dąb czerwony - gatunek obcy, którego zastąpi rodzimy gatunek - dąb szypułkowy. Do 2024 r. w tym wydzieleniu sosna zajmowała 70 % powierzchni, dąb czerwony 20%, a dąb szypułkowy 10 %, natomiast po zakończeniu prac odnowieniowych skład lasu zmieni się i 60 % terenu zajmie sosna, 30 % - dąb szypułkowy, a 10 % - olsza.
Przebudowa lasu jest procesem długotrwałym. Prowadzi do powstania nowego pokolenia lasów o bogatszym składzie gatunkowym, które posiadają większą wartość dla przyrody i człowieka, a jednocześnie są bardziej odporne na zagrożenia biotyczne np. pasożytnicze grzyby i owady oraz abiotyczne, takie jak wiatry lub susze.
Mapa powierzchni objętej pracami.