Bushcraft i surwiwal

Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i surwiwalu będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Pilotażowy program rusza w Nadleśnictwie Celestynów 21 listopada 2019 r.

Okres pilotażu potrwa od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r. Powierzchnia nadleśnictwa udostępniona do prowadzenia bushcraftu i surwiwalu wynosi 1493,92 ha (mapa do pobrania na dole strony). Mapa również dostępna jest w formie interaktywnej na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy → zakładka „Mapy BDL” → „Mapa zagospodarowania turystycznego” → „Obszary pilotażowe bushcraft-surwiwal” lub w aplikacji mobilnej „mBDL” do pobrania w sklepie GooglePlay

Osoby chcące skorzystać z możliwości dostępnych w wyznaczonych obszarach leśnych muszą stosować się do regulaminu (do pobrania na dole strony). W granicach tych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (wystarczy uprzedzić o tym zamiarze Nadleśnictwo Celestynów wysyłając wiadomość pocztą elektroniczną lub dzwoniąc na numer stacjonarny). Po skończonym „biwakowaniu”, miłośnicy bushcraftu i surwiwalu będą musieli przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

UWAGA! Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz Rozporządzeniem z dnia 1 kwietnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie z dnia 31 marca 2020 wprowadzone zostały nowe zasady bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się. Z lasów można korzystać tylko, stosując się do aktualnie obowiązujących ograniczeń wprowadzonych przez ministra zdrowia, określonych na rządowej stronie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
 

W duchu odpowiedzialności społecznej apelujemy o pozostanie w domach.