Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta edukacyjna

Oferta edukacyjna

Zapraszamy do Centrum Edukacji Leśnej, gdzie przyjrzycie się otaczającej nas przyrodzie, odpoczniecie od zgiełku cywilizacji, poznacie wiele ciekawostek z leśnego świata oraz dowiecie się, jak leśnicy gospodarują zasobami natury.

Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie powstało w celu upowszechniania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych wiedzy o lesie, gospodarowaniu zasobami natury oraz o racjonalnym  i odpowiedzialnym korzystaniu ze wszystkich darów przyrody.

W głównym budynku CEL pracownicy nadleśnictwa prowadzą ciekawe zajęcia, wykłady i warsztaty z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej, dla gości w każdym wieku.


1.    W jakie dni i w jakich godzinach otwarte jest Centrum Edukacji Leśnej?
Centrum Edukacji Leśnej otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30, a grupy zorganizowane przyjmujemy na zajęcia od wtorku do piątku na godziny: 9:00 i na 12:00. W niektóre weekendy organizujemy wydarzenia edukacyjne, o których informujemy z wyprzedzeniem na naszej stronie internetowej i na fanpage’u Nadleśnictwa Celestynów na Facebooku.

2.    Kto może skorzystać z zajęć edukacyjnych w Centrum Edukacji Leśnej?
Z zajęć mogą skorzystać grupy zorganizowane składające się z uczestników w wieku minimum 5 lat, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Istnieje także możliwość indywidualnego zwiedzania ekspozycji CEL po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z Zespołem Edukacji Leśnej pod numerem: 607 723 726 lub 881 075 238 i ustaleniu planowanej daty i godziny przyjazdu.

3.    Ile kosztuje wstęp do obiektu oraz zajęcia edukacyjne?
Zwiedzanie CEL oraz wszystkie zajęcia edukacyjne są bezpłatne. Opłaty obowiązują przy zamówieniu usług dodatkowych (rezerwacji wiaty turystycznej na ognisko lub grilla), cennik znajduje się w zakładce „wynajem obiektów”.

4.    Gdzie odbywają się zajęcia i jak długo trwają?
Standardowe lekcje trwają 2 godziny, podzielone są na dwie części (np. zajęcia w terenie i lekcję w salach z eksponatami). Zapisy przyjmujemy na dni od wtorku do piątku, na godz.: 9:00 i na 12:00. Długość i przebieg zajęć możemy dostosować do Państwa propozycji.

5.    Jak duże grupy mogą uczestniczyć w zajęciach?
Przyjmujemy jednorazowo grupy do 50 osób.

6.    W jaki sposób można zapisać się na zajęcia?
Rezerwacji można dokonać telefonicznie, pod numerem: 607 723 726 lub 881 075 238. Warunkiem rezerwacji jest wpis zajęć do kalendarza rezerwacji zajęć, a następnie przesłanie przez zgłaszającego formularza (do pobrania poniżej) faksem (22) 789 82 85, lub e-mailem na adres: celestynow@warszawa.lasy.gov.pl. W przypadku zamówienia usług dodatkowych: ogniska lub grilla po zajęciach, warunkiem rezerwacji jest również wpłata uiszczona na konto nadleśnictwa w terminie najpóźniej 2 dni przed terminem objętym rezerwacją. Szczegóły dotyczące płatności znajdują się w zakładce „wynajem obiektów”.

UWAGA! W czasie prowadzenia zajęć, edukatorzy zwykle nie mogą odebrać telefonu. Prosimy dzwonić w godz. 7:30-9:00 lub 14:00-15.30. 

7.    Z jakim wyprzedzeniem należy dokonać rezerwacji zajęć?
Rezerwacji powinno się dokonać z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

8.    W jaki sposób można zorganizować ognisko w CEL lub wynająć wiatę, salę, pole namiotowe?
Szczegóły znajdują się w zakładce „wynajem obiektów”.

9.    Jak dojechać do Centrum Edukacji Leśnej?

Adres Centrum Edukacji Leśnej:

ul. Wojska Polskiego 46

05-430 Celestynów

Osoby zainteresowane skorzystaniem z naszej oferty proszone są o dokładne zapoznanie się z regulaminem rezerwacji zajęć i/lub wiaty, do pobrania poniżej.