Asset Publisher Asset Publisher

2 lutego – Światowy Dzień Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest co roku 2 lutego. Ustanowiono go w ramach ogólnoświatowej kampanii, która ma za zadanie zwiększanie świadomości na temat terenów podmokłych.

Obchodzony jest od 1997 roku na świecie, w Polsce od 2022 roku. Tegoroczny temat to „Mokradła i ludzie: Splecione losy”. Tegoroczny temat został wybrany, by zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie aspekty dobrostanu człowieka (fizyczny, psychiczny i środowiskowy) powiązane są z dobrym stanem terenów podmokłych na świecie.

Do ustanowienia tego dnia przyczyniła się podpisana 2 lutego 1971 roku „Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego”, zwana od miejsca jej podpisania Konwencją Ramsarską. Celem tej konwencji jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł. Aby to osiągnąć potrzebne są działania na szczeblu lokalnym, krajowym, a także współpraca międzynarodowa.

Czym są mokradła?

Mokradłami są obszary lądowe, które są stale lub okresowo nasycone lub zalane wodą. Śródlądowymi terenami podmokłymi są bagna, torfowiska, jeziora, rzeki, a także tereny zalewowe. Oprócz śródlądowych terenów podmokłych wyróżniamy nadbrzeżne tereny podmokłe, a także tereny podmokłe utworzone przez człowieka. Mokradła pokrywają ok. 6%  powierzchni Ziemi

Dlaczego mokradła są tak ważne?

Celem Światowego Dnia Mokradeł jest zwiększenie świadomości publicznej na temat znaczenia mokradeł. Mokradła są przede wszystkim ostojami bioróżnorodności, miejscem życia wielu gatunków roślin i zwierząt, a także istotnym elementem w walce ze zmianami klimatu, powodziami i suszą. Pełnia tez bardzo ważna funkcję społeczną – filtrują i zaopatrują w wodę oraz magazynują węgiel.

W tym roku szczególna uwaga poświęcona jest wyjaśnieniu jak mokradła i życie ludzkie były ze sobą powiązane na przestrzeni dziejów. Temat tegorocznego dnia ma zwrócić uwagę na to, że ludzie od zawsze czerpią pożywienie, inspirację i odporność z produktów ekosystemów wodnych, a także podkreślić pilną potrzebę zarządzania przez człowieka terenami podmokłymi na świecie.

Tylko 2,5% wody na Ziemi to woda słodka.

Potrzebne są działania

Każdy z nas powinien podjąć działania na rzecz ochrony mokradeł – pomoże to chronić dobrostan ludzi w przyszłości.

Co możesz zrobić:              < 1% wody na Ziemi jest dostępna do bezpośredniego użycia przez człowieka.

  • Zrozumieć znaczenie i wkład mokradeł.
  • Zapewnić ich zrównoważone użytkowanie poprzez mądre gospodarowanie
  • Przyciągnąć inwestycje służące ich ochronie i odtwarzaniu.