Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwaty przyrody a ruch turystyczny

Rezerwat przyrody to jedna z form ochrony przyrody występująca w Polsce. W myśl ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (art. 13 ust. 1) rezerwatem przyrody mogą zostać objęte obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, zwierząt i grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

W Polsce ustanowionych zostało 1505 rezerwatów przyrody. Na terenie województwa mazowieckiego jest ich 189, a ich powierzchnia przekracza 19 400 ha.

Na gruntach znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Celestynów znajduje się 7 rezerwatów przyrody, dwa znajdują się częściowo na gruntach nadleśnictwa. Kolejnych 5 rezerwatów znajduje się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Celestynów, jednak na gruntach innej własności (https://celestynow.warszawa.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody).

W zależności od głównego przedmiotu ochrony wyróżnia się dziewięć rodzajów rezerwatów: leśny, florystyczny, faunistyczny, torfowiskowy, krajobrazowy, przyrody nieożywionej, wodny, stepowy oraz słonoroślowy.

Ze względu na wyjątkowość obszarów obejmowanych tą formą ochrony przyrody, na terenach rezerwatów przyrody pewne zachowania są zabronione po to, by w jak najlepszy sposób ochronić te obszary. Ustawa o ochronie przyrody wymienia katalog zakazów, które obowiązują na terenach rezerwatów przyrody. Są to m.in. zakazy:

- chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, umyślnego płoszenia zwierząt, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk,

- polowania,

- pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania roślin oraz grzybów,

- palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz używanie źródeł światła o otwartym płomieniu,

- zbioru dziko występujących roślin i grzybów,

- połowu ryb,

- RUCHU PIESZEGO, ROWEROWEGO, NARCIARSKIEGO I JAZDY KONNEJ WIERZCHEM,

- wprowadzania psów,

- biwakowania.

            Na terenie Nadleśnictwo Celestynów rezerwatami udostępnionymi do ruchu turystycznego są: Rezerwat Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego, Rezerwat Świder oraz Rezerwat Bagno Bocianowskie. Pozostałe rezerwaty nie są udostępnione do ruchu turystycznego i przebywanie na ich terenie jest równoznaczne z łamaniem prawa.

            Jeżeli chcesz wejść na teren rezerwatu, który nie został udostępniony do ruchu turystycznego, musisz uzyskać odstępstwa od zakazów od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej RDOŚ: http://bip.warszawa.rdos.gov.pl/wnioski

 

PAMIĘTAJ!

Zanim wejdziesz na teren rezerwatu, upewnij się, czy jest on udostępniony dla zwiedzających i zapoznaj się z warunkami, na jakich został dopuszczony do korzystania. Zadbaj o przyrodę i nie narażaj się na nieświadome łamanie prawa.

Listę rezerwatów udostępnionych do ruchu znajdziesz na stronie RDOŚ w Warszawie: http://warszawa.rdos.gov.pl/files/artykuly/19406/Rezerwaty-udostepnienie-(stan-na-02.2021)_icon.pdf