Aktualności Aktualności

ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

Pszczoły są tak wyjątkowe, że w Polsce swoje święto obchodzą dwa razy w ciągu roku - dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, a 8 sierpnia - Wielki Dzień Pszczół. Leśnicy dbają, by w lasach pszczoły miały coraz lepsze warunki do życia.

Nadleśnictwo Celestynów włączyło się do aktywnej ochrony pszczół stosując zalecenia opracowane w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych "Zdrowa żywność z polskich lasów - pszczoły wracają do lasu". "Bartnictwo jako forma ochrony dziko żyjących rodzin pszczoły miodnej w lasach" to zbiór zaleceń mających na celu zwiększenie liczebności populacji pszczoły miodnej poprzez zachowanie naturalnych miejsc jej gniazdowania oraz stwarzanie sztucznych miejsc.

Leśnicy na terenie celestynowskich lasów powiesili 120 budek dla pszczół. Miejsca ich zamontowania zostały starannie dobrane, a ich zagęszczenie zależy m.in. od żyzności siedliska leśnego. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób i zapewnić odpowiednią ilość pokarmu dla pszczół, na siedliskach żyźniejszych rozwieszono budki tak, by na kilometr kwadratowy lasu przypadały maksymalnie 4 pszczele rodziny, natomiast na siedliskach borowych, gdzie pożywienia jest mniej, zagęszczenie jest o połowę mniejsze. Budki co roku będą przez leśników kontrolowane i w razie potrzeby czyszczone, a pożytki zgromadzone przez pszczoły nie będą zbierane.

 

Pszczoły to bardzo ciekawe organizmy!

 

Czy wiesz, że...

- Mówi się, że „ktoś jest pracowity jak pszczółka”. Pszczoła wylatuje od 7 do 15 razy dziennie. Przerwa między lotami trwa około 5 minut, a lot 25-45 minut. Pszczoła w locie uderza skrzydłami aż 230 razy na sekundę i porusza się z prędkością koło 30 km/godz.

- Aby wyprodukować 1 kg miodu, pszczoła musi zebrać 3 kg nektaru (czyli 60 000 razy napełnić wole) i pokonać około 40 tysięcy km (mogłaby niemal okrążyć kulę ziemską). Pszczoła robotnica może wyprodukować w swoim życiu około 1/12 łyżeczki miodu.

- Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, przy czym pozyskiwanie miodu to tylko część działalności tych owadów, zapylających krzewy i drzewa, m.in. owocowe.

Materiały do pobrania