Aktualności Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

11 kwietnia 2022 r. w Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Celestynów podczas uroczystości „Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, leśnicy oraz dyrekcja i uczniowie z okolicznych szkół oddali hołd leśnikom i ich rodzinom, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę.

Uroczystość przy pomniku „Golgoty leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1948” rozpoczęło wystąpienie pana Artura Dawidziuka Nadleśniczego Nadleśnictwa Celestynów oraz prelekcja pracownika Nadleśnictwa Celestynów na temat genezy miejsca pamięci i uczniowskiego patronatu nad „Dębowym Lasem Pamięci”. Następnie głos zabrali Pan Józef Kubica p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz Pan Krzysztof Szczegielniak Starosta Otwocki, którzy w swoich wypowiedziach przypomnieli o tragicznych losach naszych Rodaków w latach 1939-1948. Wystąpienia zakończono wspólną modlitwą pod przewodnictwem Księdza prałata Wiktora Ojrzyńskiego Dziekana Duszpasterzy Leśników.

Następnie goście wydarzenia złożyli kwiaty pod pomnikiem „Golgoty leśników polskich…”. Na zakończenie uroczystości zaprezentowano wystawę zdjęć „Dębowy Las Pamięci”.

Wydarzenie uświetnił udział pocztów sztandarowych i występ zespołu sygnalistów myśliwskich Akord przy RDLP w Warszawie.

 

 

Pomnik „Golgota leśników polskich…”

Obiekt upamiętnia ofiary ponad 3 tysięcy leśników oraz ich rodzin pomordowanych na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej i bezpośrednio w latach następnych przez NKWD.

Miejsce pamięci tworzy kamień z tablicą, na której widnieje wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej. Przy kamieniu umieszczono urnę z ziemią pobraną z Katynia przez delegację leśników w dniu 10.04.2010 roku, a nad całością góruje drewniany krzyż. W pobliżu znajdują się także trzy głazy z wyrytymi napisami: Katyń, Kresy, Sybir. W głębi, z tyłu za pomnikiem, rośnie 101 dębów, przy których stoją słupki z tabliczkami zawierającymi nazwiska pomordowanych osób.

 

Patronat szkół nad "Dębowym Lasem Pamięci"

W 2016 r. zapoczątkowano projekt uczniowskiego patronatu nad Dębowym Lasem Pamięci. Każdego roku kolejna szkoła obejmuje roczny patronat, w ramach którego jeden uczeń opiekuje się jednym z dębów. „Dębowym Lasem Pamięci” jest symbolem tożsamości Narodu Polskiego, dzięki któremu ponadczasowe wartości Polaków zawarte w słowach ,,wierni Bogu, Ojczyźnie i Lasom” będą kultywowane przez kolejne pokolenia.